نمایندگی خاویار ایران
خانه / ماهی اوزون برون / پرورش ماهی اوزون برون در استخر
پرورش ماهی اوزون برون در قطب تولید ماهیان خاویاری

پرورش ماهی اوزون برون در استخر

برای افزودن به تولید و پرورش ماهی اوزون برون در استخر ، استخر هایی با آب شیرین و آب شور نیز تاسیس شده است. محل اصلی زندگی ماهی خاویاری ازون برون در دریای خزر است، ولی با تحقیقات انجام شده و با توجه به طبیعت ماهی که در فصل تخم ریزی به رودخانه آب شیرین برمی گردد، توانسته اند این ماهی را در استخر های آب شیرین نیز پرورش دهند.

پرورش ماهی اوزون برون در استخر

پرورش ماهیان خاویاری به صورت صنعتی قدمت ۴۵ ساله دارد که از روسیه آغاز شد. ماهیان خاویاری را میتوان در سیستم های مختلف از جمله سیستم های متراکم، استخرهای خاکی و قفس های دریایی پرورش داد. در سیستم متراکم می توان در مخازن مستطیلی، گرد و چند ضلعی پرورش یابند. به عنوان مثال تراکم پرورش ماهی سیبری در سیستم نیمه متراکم ۱.۵ – ۳ کیلوگرم در هر متر مربع بدون استفاده از سیستم های هوادهی می باشد. و در سیستم های متراکم با استفاده از روش های تزریق اکسیژن در هر متر مربع ۵۰ – ۸۰ کیلوگرم از این نوع ماهی را می توان پرورش داد.

پرورش ماهی اوزون برون در استخر
پرورش ماهی اوزون برون در استخر
پرورش ماهی اوزون برون در استخر
پرورش ماهی اوزون برون در استخر

محصولات گوشتی ماهیان خاویاری

محصولات گوشتی ماهیان خاویاری به عنوان محصول اصلی می باشد. براساس اعلام انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری که در رشت مستقر است، ماهیان خاویاری خزر به ۵ گونه ی فیل ماهی، تاس ماهیان ایرانی، تاس ماهیان روسی، اوزون برون و تاس ماهی شیپ طبقه بندی می شوند. ۶۳درصد از کل وزن بدن این ماهی قابل خوردن است. گوشت تازه و خاویار آن به ترتیب ۷/۶ درصد و ۲۶ درصد پروتئین دارد.

محصولات گوشتی ماهیان خاویاری

ماهی های خاویاری قابل پرورش در استخر

 • فیل ماهی خاویاری
 • انواع تاس ماهی
 • اوزون برون
 • استرلیاد
 • آسترا

ماهی های خاویاری قابل پرورش در استخر

بررسی بازار

برآورد می شود از این مزارع بتوان پس از یک دوره ی ۴ساله، سالانه ۸ هزار و ۴۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری و پس از یک دوره ی ۸ ساله دست کم هزار و ۱۲۰ تن خاویار تولید کرد.
مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد گوشت ماهی، ارزش غذایی بالا و خاصیت درمان و پیشگیری از بیماری‌های گوناگون آن می‌باشد. اما علاوه بر آن امروزه از پوست ماهی خاویار، لباس شنا ساخته می‌شود و غضروف‌اش را در مواد اولیه ساختن چسب صحافی و داروهای پزشکی به کار می‌گیرند. ماهیان خاویاری، افزون بر نقشی که در تولید خاویار و تأمین گوشت دارند، از چندی پیش در صنعت چرم سازی نیز کاربرد پیدا کرده‌اند.

بررسی بازار

خاویار های تولید شده از ماهیان خاویاری

 • خاویار بلوگا فیل ماهی
 • خاویار آسترا از انواع تاس ماهیان
 • خاویار سوروگا از اوزون برون
 • خاویار بری از سیبری

خاویار های تولید شده از ماهیان خاویاری

چرم تولید از پوست ماهیان خاویاری

 • لباس شنا
 • کیف، کفش
 • کمربند
 • و …

این چرم از گوناگونی رنگ، طرح و دوام برخوردار بوده و در نوع خود بی‌نظیر است.

چرم تولید از پوست ماهیان خاویاری

سرمایه گذاری مورد نیاز

مطابق تحقیقات بهین صنعت یاب برای احداث واحد پرورش آبزیان با اشتغالزایی برای ۱۵ نفر به حدود ۷۷میلیارد ریال سرمایه ثابت نیاز دارید. بازدهی طرح حدود ۳۴ درصد می باشد و کمتر از ۳ سال می توانید سرمایه اولیه خود را برداشت نمایید.

مزایای اجرای طرح

  • از نظر هزینه، هزینه‌ی تولید ماهی خیلی ارزان تر از تولید گوشت‌های دیگر است.
  • وابستگی تولیدات آبزیان به ارز بسیار کم است.
  • علاوه بر خاصیت‌های فراوان این ماهی، مصرف خاویار در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های آرتریت رومائید (التهاب مفاصل)بیماری‌های دستگاه گوارش و بعضی از انواع سرطان بسیار مؤثر است تمامی این موارد سبب بالا بودن تقاضای این ماهی می‌باشد.
  • مطابق ماده ۸۱ مالیاتی کشور درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، پرورش ماهی و زنبورعسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان‌داری، احیاء مراتع و جنگل‌ها، باغات و اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.

سخن کوتاه اینکه

با روند فعلی صید ماهیان خاویاری و نیز ناکافی بودن سازوکارهای حفاظتی این گونه ی دریایی ارزشمند، آینده ی روشنی در انتظار فسیل زنده ی خزر نیست. نابودی تدریجی و انقراض نسل، تراژدی ناخوشآیندی است که این ماهیان را تهدید می کند. پرورش ماهیان خاویاری با توجه به اینکه وابستگی به دریا را در تولید خاویار و گوشت ماهیان خاویاری کم می کند در حفظ نسل این گونه از آبزیان موثر ارزیابی می شود. البته دیگر فواید اقتصادی پرورش ماهیان خاویاری به ویژه در زمینه ی تولید ارزش افزوده و کمک به اقتصاد منطقه هم آنقدر مهم هست که رفع مشکلات ساختاری این کار را در اولویت برنامه های مسئولان ذیربط قرار دهد.

منبع: بهین صنعت

تماس با رایبد خاویار

مشاوره و فروش رایبد خاویار :
مدیر فروش رایبد خاویار مهرشاد فتحی
شماره رایبد خاویار شماره تماس: 09120824255
شماره تماس: 09113846944
تماس رایبد خاویار شماره تلفن ثابت: 02128426944
ایمیل رایبد خاویار پست الکترونیکی: info@raibodcaviar.ir
پیامک رایبد خاویار سامانه پیامکی: 30004505004335

اگر میخواهید از آخرین و محبوبترین مقالات ما ، قیمت انواع خاویار، ماهی خاویار و بچه ماهی خاویاری در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

مطلب پیشنهادی

فروش ماهی اوزون برون در تهران

فروش ماهی اوزون برون در تهران

فروش ماهی اوزون برون در تهران و شهرهای دیگر کشور با هدف همکاری با مجموعه …

پاسخی بگذارید

قیمت خاویار ایران - رایبد خاویار