رایبد خاویار
خانه / ماهی اوزون برون / پرورش ماهی اوزون برون در استخر
تولیدکننده ماهی اوزون برون تازه باکیفیت
تولیدکننده ماهی اوزون برون تازه باکیفیت

پرورش ماهی اوزون برون در استخر

برای افزودن به تولید و پرورش ماهی اوزون برون در استخر ، استخر هایی با آب شیرین و آب شور نیز تاسیس شده است. محل اصلی زندگی ماهی خاویاری ازون برون در دریای خزر است، ولی با تحقیقات انجام شده و با توجه به طبیعت ماهی که در فصل تخم ریزی به رودخانه آب شیرین برمی گردد، توانسته اند این ماهی را در استخر های آب شیرین نیز پرورش دهند.

پرورش ماهی اوزون برون در استخر

پرورش ماهیان خاویاری به صورت صنعتی قدمت ۴۵ ساله دارد که از روسیه آغاز شد. ماهیان خاویاری را میتوان در سیستم های مختلف از جمله سیستم های متراکم، استخرهای خاکی و قفس های دریایی پرورش داد. در سیستم متراکم می توان در مخازن مستطیلی، گرد و چند ضلعی پرورش یابند. به عنوان مثال تراکم پرورش ماهی سیبری در سیستم نیمه متراکم ۱.۵ – ۳ کیلوگرم در هر متر مربع بدون استفاده از سیستم های هوادهی می باشد. و در سیستم های متراکم با استفاده از روش های تزریق اکسیژن در هر متر مربع ۵۰ – ۸۰ کیلوگرم از این نوع ماهی را می توان پرورش داد.

پرورش ماهی اوزون برون در استخر
پرورش ماهی اوزون برون در استخر

 

پرورش ماهی اوزون برون در استخر
پرورش ماهی اوزون برون در استخر

 

پرورش ماهی اوزون برون در استخر
پرورش ماهی اوزون برون در استخر

محصولات گوشتی ماهیان خاویاری

محصولات گوشتی ماهیان خاویاری به عنوان محصول اصلی می باشد. براساس اعلام انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری که در رشت مستقر است، ماهیان خاویاری خزر به ۵ گونه ی فیل ماهی، تاس ماهیان ایرانی، تاس ماهیان روسی، اوزون برون و تاس ماهی شیپ طبقه بندی می شوند. ۶۳درصد از کل وزن بدن این ماهی قابل خوردن است. گوشت تازه و خاویار آن به ترتیب ۷/۶ درصد و ۲۶ درصد پروتئین دارد.

ماهی های خاویاری قابل پرورش در استخر

 • فیل ماهی خاویاری
 • انواع تاس ماهی
 • اوزون برون
 • استرلیاد
 • آسترا

بررسی بازار

برآورد می شود از این مزارع بتوان پس از یک دوره ی ۴ساله، سالانه ۸ هزار و ۴۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری و پس از یک دوره ی ۸ ساله دست کم هزار و ۱۲۰ تن خاویار تولید کرد.
مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد گوشت ماهی، ارزش غذایی بالا و خاصیت درمان و پیشگیری از بیماری‌های گوناگون آن می‌باشد. اما علاوه بر آن امروزه از پوست ماهی خاویار، لباس شنا ساخته می‌شود و غضروف‌اش را در مواد اولیه ساختن چسب صحافی و داروهای پزشکی به کار می‌گیرند. ماهیان خاویاری، افزون بر نقشی که در تولید خاویار و تأمین گوشت دارند، از چندی پیش در صنعت چرم سازی نیز کاربرد پیدا کرده‌اند.

خاویار های تولید شده از ماهیان خاویاری

 • خاویار بلوگا فیل ماهی
 • خاویار آسترا از انواع تاس ماهیان
 • خاویار سوروگا از اوزون برون
 • خاویار بری از سیبری

چرم تولید از پوست ماهیان خاویاری

 • لباس شنا
 • کیف، کفش
 • کمربند
 • و …

این چرم از گوناگونی رنگ، طرح و دوام برخوردار بوده و در نوع خود بی‌نظیر است.

سرمایه گذاری مورد نیاز

مطابق تحقیقات بهین صنعت یاب برای احداث واحد پرورش آبزیان با اشتغالزایی برای ۱۵ نفر به حدود ۷۷میلیارد ریال سرمایه ثابت نیاز دارید. بازدهی طرح حدود ۳۴ درصد می باشد و کمتر از ۳ سال می توانید سرمایه اولیه خود را برداشت نمایید.

مزایای اجرای طرح

  • از نظر هزینه، هزینه‌ی تولید ماهی خیلی ارزان تر از تولید گوشت‌های دیگر است.
  • وابستگی تولیدات آبزیان به ارز بسیار کم است.
  • علاوه بر خاصیت‌های فراوان این ماهی، مصرف خاویار در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های آرتریت رومائید (التهاب مفاصل)بیماری‌های دستگاه گوارش و بعضی از انواع سرطان بسیار مؤثر است تمامی این موارد سبب بالا بودن تقاضای این ماهی می‌باشد.
  • مطابق ماده ۸۱ مالیاتی کشور درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، پرورش ماهی و زنبورعسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان‌داری، احیاء مراتع و جنگل‌ها، باغات و اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.

سخن کوتاه اینکه

با روند فعلی صید ماهیان خاویاری و نیز ناکافی بودن سازوکارهای حفاظتی این گونه ی دریایی ارزشمند، آینده ی روشنی در انتظار فسیل زنده ی خزر نیست. نابودی تدریجی و انقراض نسل، تراژدی ناخوشآیندی است که این ماهیان را تهدید می کند. پرورش ماهیان خاویاری با توجه به اینکه وابستگی به دریا را در تولید خاویار و گوشت ماهیان خاویاری کم می کند در حفظ نسل این گونه از آبزیان موثر ارزیابی می شود. البته دیگر فواید اقتصادی پرورش ماهیان خاویاری به ویژه در زمینه ی تولید ارزش افزوده و کمک به اقتصاد منطقه هم آنقدر مهم هست که رفع مشکلات ساختاری این کار را در اولویت برنامه های مسئولان ذیربط قرار دهد.

منبع: بهین صنعت

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهرشاد فتحی
راه های ارتباطی:
شماره تماس: 09113846944
شماره تماس: 09114623642
شماره تلفن ثابت: 01344600983
پست الکترونیکی: info@raibodcaviar.ir
فروشگاه اینترنتی خاویار: www.raibodcaviar.ir

مطلب پیشنهادی

قیمت گوشت اوزون برون و فیل ماهی

قیمت گوشت اوزون برون و فیل ماهی

قیمت گوشت اوزون برون و فیل ماهی برای هر کیلو به صورت سر دم زده …

دیدگاهتان را بنویسید

09114623642>+989114623642 کانال خاویار ایران صادرات خاویار ایرانی